مجسمه‌های «رنگ و رینگ» سپیده نوری در گالری اعتماد


مجسمه‌ رنگ و رینگ سپیده نوری گالری اعتماد

نگاهی به نمایشگاه مجسمه سپیده نوری در گالری اعتماد

سایت تندیس به قلم نویسنده مخاطب بصیرا بلبلی

sepide nouri 8 «رنگ و رینگ» دومین نمایشگاه انفرادی مجسمه سپیده نوری است که در گالری اعتماد برگزار شد. او متولد ۱۳۶۰ است و پیش از این، نزد پرویز تناولی دوره دیده است و قبل از این دو نمایشگاه، بیشتر در حوزه جواهرسازی فعالیت داشته است.

سپیده نوری در مجموعه رینگ، به روابط انسانی و خشونت موجود در جامعه کنونی و تکرار و روزمرگی این خشونت می‌پردازد.sepide nouri 5

آثار این مجموعه شامل دو بخش هستند، بخشی رنگین و آغشته و غرق شده در رنگ‌هایی که بر سر و رویشان ریخته است. رنگ‌هایی لزج و در برگیرنده، به گونه‌ای که دیگر خودی وجود ندارد. فردیت از میان رفته است و جنسیت معنایی ندارد و فقط درگیری ما و اطرافیانمان مطرح است.

ما در کش و واکش باهم، بر یکدیگر تاثیر می‌گزاریم و تاثیر می‌پذیریم . رنگ می‌کنیم و رنگ می‌شویم. نجاتی نیست، می‌زنیم و می‌خوریم، حتی برنده و بازنده‌ای وجود ندارد.sepide nouri 3

جنگی همیشگی که گویی پایانی بر آن نیست و به خاصیت جامعه‌ی ما بدل شده است. خشونتی که به وضعیتی روزمره بدل شده است و انسان‌ها به گونه‌ای تصویر شده‌اند که انگار در عادی‌ترین وضعیت موجودند!

در این بخش آثار، عنصر آیینگی اهمیت بسیاری دارد. مجسمه‌ها بر روی آیینه نصب شده‌اند و بر تکرار همه‌ی این اتفاقات و وضعیت تاکید دارند .sepide nouri 6

بخش دوم مجسمه‌هایی هستند با همان حال و هوا و البته رنگ‌ها بسیار متفاوتند و یاد آور فلزهای اکسید شده و اشیا قدیمی است. پوسیدگی و کهنگی در این کارها مورد تاکید بیشتری است. گویی در یک آن، انسان‌ها ثابت شده‌اند و اتفاقات همچنان با همان روند ادامه دارد و ادامه دارد و….

می جنگند و می‌پوسند و ادامه می‌دهند. داستانی که پرومته وار ادامه می‌یابد، گویی همیشه همین خواهد بود.sepide nouri 1

لازم به ذکر است نمایشگاه تا تا ۲۸ فروردین در گالری اعتماد به نشانی خیابان هفت تیر٬ مفتح جنوبی٬ بن بست شیرودی پلاک ۲۵ ادامه دارد.

sepide nouri 2

در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

Original Article

قبلی نمایشگاه عکس تاریخی «دروازه‌های طهران قدیم» در موزه عکسخانه شهر
بعدی فراخوان جذب ایده پایانه مسافری هوایی ایرانشهر

بدون دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شانزده =