هویت بصری دانشگاه سمنان / ژیلا پاشایی


«​علی رغم رشد شهرها، گرافیک محیطی و طراحی علائم راهنمایی موضوعی است که متاسفانه در ایران به آن پرداخته نشده است. هویت بصری، از ابزارهایی است که در شناخت و آشنایی انسان با محیط اطراف و شخصیت دادن به یک سازمان نقشی بسزا دارد. امروزه موسسات زیادی دارای هویت بصری هرچند ضعیف می باشند، از جمله بانک ها فروشگاه های زنجیره ای و… اما متاسفانه در دانشگاه ها بدین موضوع پرداخته نشده است. لازم است بر این موضوع واقف باشیم که علائم راهنمایی طراحی شده در ۴۰ و ۵۰ سال گذشته باتوجه به رشد شهرها دیگر جوابگوی نیازها نیست.

طراحی علائم راهنمایی با هویت بصری و سازمانی، و جایگیری درست و بجای آن ها نیازمند تخصص است، بر این اساس لازم است از تخصص طراحان گرافیک استفاده کرد. دانشگاه سمنان همانند دیگر ارگان های ایران فاقد هویت بصری و گرافیک محیطی منسجم بود.

در ابتدا بر اساس نیاز پیکتوگرام ها طراحی و هرکدام با توجه به کارکرد در گروه ها و رنگ های مختلف دسته بندی شدند. همزمان با طراحی پیکتوگرام ها ساختمان های دانشکده هایِ دانشگاهِ سمنان با توجه به خطوط موجود در آرم طراحی شد.گروه برای سازماندهی بیشتر نیاز دید تا فونتی مشخص با توجه به خصوصیات آرم اصلاح شده طراحی شود. به همین دلیل در ابتدا حروف فارسی طراحی و بر اساس حروف فارسی، حروف انگلیسی نیز طراحی شدند.

نقشه و اینفوگرافیکی جامع نیز برای دانشجویان بر اساس نقشه های ناقص موجود در دانشگاه و تحقیقات میدانی تهیه شد. خطوط ایستگاه های اتوبوس دانشجویان و اساتید طراحی و برای سهولت در رفت و آمد رنگی مشخص به آن ها تخصیص یافت. طراحی بافتی هماهنگ با هویت بصری دانشگاه برای بدنه اتوبوس ها و تاکسی ها طراحی گردید.

هویت بصری و گرافیک محیطی دانشگاه سمنان روزیک شنبه ۲۴ دی ماه با حضور رئیس کل دانشگاه سمنان دکتر عباس هنربخش رئوف و ریاست دانشکده دکتر عبدالحمید مهدوی، معاونت آموزشی سارا شادرخ، مدیرگروه گرافیک دانشکده هنرهادی رحمتی و همچنین اساتید گروه های دیگر دانشکده هنر بهره‌برداری شد.»

ژیلا پاشایی با همکاری گروه گرافیک ۹۲ دانشگاه سمنان این پروژه را طراحی و اجرا کرده اند.

نوشته هویت بصری دانشگاه سمنان / ژیلا پاشایی اولین بار در روز رنگ پدیدار شد.

Original Article

قبلی تقلیدی امروزی از آثار پیکاسو
بعدی حقوق برابر پنه لوپه کروز و خاویر باردم در همه می دانند

بدون دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =